Standard & Poors: twee maten en twee gewichten?
maandag 30 januari 2012 16:16

Het zal wel aan mij liggen, maar met deze tabellen maken Amerikaanse ratingbureaus zichzelf toch belachelijk? S&P vond het weer nodig om een aantal landen en regio´s onderuit te halen door hun rating naar beneden te halen. Waarschijnlijk om Amerika uit de wind te zetten. Volgende cijfers komen van de Wereldbank en gaan we eens zelf interpreteren:

 

S&P rating       % deficit   staatsschuld/bnp  Private schuld/bnp   totale schuld/bnp

 

Amerika        AA+                      -10%          112,7%                      202%                   300%

Engeland        AAA                   -8,7%               88%                      204%                   292%

Nederland    AAA                     -3,7%             77,6%                      199%                   276%

Belgie            AA+                     - 4%             104%                         94%                   199%

Spanje           A                       -6,3%               78%                        211%                   289%

Italie              BBB                    -3,9%             133%                        122%                   255%

 

Amerika heeft op één rating na nog steeds een triple A status. Dit met een totale schuld van 300% van het bruto nationaal product (bnp), tevens met een deficit op hun budget van 10%! Daar waar wij in Europa hadden afgesproken het onder de 3% te houden. Engeland is in mijn ogen in hetzelfde bedje ziek. Engeland heeft nog steeds, net als Nederland, een AAA status. Kijken we naar de staatschuld/bnp dan zien we dat Nederland er beter voorstaat dan België. Maar.... als we gaan kijken naar private schuld (o.a. Hypotheken) dan zien we dat de inwoners van Amerika, Engeland, Spanje en Nederland verzuipen in de schulden. Banken daar hebben hun klanten menig hypotheek en lening door de strot geduwd. België is daarentegen de beste leerling van de klas! Als we naar de totale schulden kijken, dan zien we dat Italië er zelfs beter voorstaat dan Nederland!? En weer is België de beste leerling van de klas. (Ja, ja, deze schrijver is Belg). Het blijkt dus dat S&P meer gewicht hangt aan staatschuld dan aan private schuld. Op het vlak van overheidschuld komt Nederland er als beste uit, gevolgd door..... Spanje! Bij vergelijking van enige cijfers van Nederland en Spanje valt op dat de private schuld bijna even hoog is. Dit is het gevolg van de aflossingsvrije hypotheken in Nederland, en de gemakkelijke leningen uit de Spaanse vastgoedbubbel. Het resultaat in de grafiek is wel hetzelfde. Eerlijkheidshalve moet ik wel opmerken dat in deze cijfers het geld van beleggingshypotheken niet verwerkt zit, maar met de beleggingsresultaten van de laatste jaren zullen we daar maar stil over zijn. Vergelijk ook eens Engeland en Spanje! De cijfers van Spanje zijn bijna allemaal beter dan de Engelse! Dan vraag je jezelf toch af hoe het komt dat Engeland nog steeds zijn triple A status heeft. Mijn conclusie: je hebt leugens, grote leugens, statistieken en (Amerikaans) ratingbureaus WM.

 

Plaats reactie


Beveiligingscode
Vernieuwen

Leden

25 extreem ondergewaardeerde Chinese aandelen

Sir Tempelton belegde in de beurscrisis van de jaren dertig in Amerikaanse aandelen simpelweg omdat ze onder $1 per stuk noteerden.
Als een variatie daarop zien we nu bepaalde Chinese aandelen extreem laag gewaardeerd worden.
In het TempleTom rapport 25 aandelen die nu heel koopwaardig zijn. Klik hier

Nu Online

We hebben 55 gasten online