Update BeursBulletin Beleggingsfonds december
Geschreven door Administrator   
donderdag 05 januari 2012 10:32
Update BeursBulletin Beleggingsfonds december In december eindigde de Eurostoxx50 in de min, terwijl de AEX-index dankzij zwaargewichten Royal Dutch Shell en Unilever in de plus eindigde. Ondanks het herstel in de laatste weken van december, resteerde voor 2011 een fors verlies voor beide indices.

Het BeursBulletin Beleggingsfonds wist vorig jaar helaas de voeten ook niet droog te houden. Vooral de teleurstellende prestaties van de long only-strategieën zoals de Ratio- en DividendPortefeuille waren hieraan debet.

Ook vanwege de vermeende aanscherping van de regels, moesten wij posities liquideren wat ten koste ging van het resultaat van het fonds. Nu de AFM de regels niet heeft aangescherpt, moesten de (gedwongen) verkopen weer worden teruggedraaid, helaas tegen hogere koersen.

In de RatioPortefeuille komen voornamelijk fondsen voor die deel uitmaken van de Euronext 100 en Next 150. De middelgrote en kleinere Europese fondsen deden het vooral in december slechter dan de grotere aandelen, die gemakkelijker verhandelbaar zijn. Dit alles drukte evenwel het resultaat van het beleggingsfonds.
AEX leeft op in dalende trend
 
De (Europese) schuldencrisis vormde in 2011 de rode draad waardoor de indices onder zware verkoopdruk stonden. In september vorig jaar tikte de AEX een dieptepunt onder 260 punten aan, waarna de Amsterdamse hoofdgraadmeter wist te herstellen tot 312,47 punten ultimo 2011.

Ondanks het indrukwekkende herstel in de laatste weken van het jaar, resteerde echter een verlies van circa 12% voor de AEX. Het is desalniettemin een positief teken dat de AEX het proces van hogere bodems eind september weer heeft ingezet en daarbij de dalende weerstandslijn sinds het voorjaar van 2011 heeft doorbroken. Daardoor is het (dalende) 200-daags voortschrijdend gemiddelde weer in zicht gekomen.

De Eurostoxx50 presteerde vorig jaar beduidend minder dan de AEX en wist in december niet uit de consolidatiedriehoek te breken.

Aangescherpte strategie
Ondanks dat de Ratio- en DividendPortefeuille minder goed hebben gepresteerd dit jaar, zijn de resultaten op lange termijn bemoedigend. Wij blijven dan ook vertrouwen houden in deze strategieën. Mede omdat we kans hebben gezien de Ratiostrategie aan te scherpen.

Afgelopen jaar is hard gewerkt om aandelen van bedrijven, die in de gevarenzone dreigen te komen, vroegtijdig te herkennen. Door een extra filter, een strengere bedrijfsanalyse, bleken de resultaten aanzienlijk te verbeteren.

De nieuwe top-10 van 31 december 2010 leed in 2011 bijna de helft minder verlies (-5,9%) dan de oude top-10 (-10,3%). Een schrale troost, maar wel een begin. Misschien zelfs het begin van een mooi jaar.

Als we kijken naar de selectie van drie jaar geleden, zou met de oude top-10 circa 30% winst zijn behaald. Met de nieuwe top-10 zou het resultaat zelfs op ruim 70% uitkomen, terwijl in die drie jaar het totaalrendement van de Euro STOXX 50 op amper 4,9% uitkomt.

De DividendPortefeuille had vorig jaar weliswaar last van tegenwind, maar voor deze strategie geldt ook dat de lange termijn resultaten uitstekend zijn. Wij betrachten dan ook geduld. Korte termijn fluctuaties zijn inherent aan beleggen. Dalende aandelenmarkten bieden echter ook kansen om fondsen op een gunstiger niveau in portefeuille op te nemen.

Terwijl de Eurostoxx50 sinds het jaar 2000 halveerde, bedroeg de score van de dividendstrategie ruim 200%. Het dividendrendement van aandelen, die deel uitmaken van de DividendPortefeuille, wordt bovendien hoger bij dalende koersen.
 
Door geduld te betrachten én oog te hebben voor de lange termijn, krijgen fondsen die in de Ratio- en DividendPortefeuille voorkomen, de tijd om een fraai resultaat te realiseren.
Het kan immers enige tijd duren voordat de onderwaardering door de markt wordt onderkend. Correcties bieden dan ook kansen om ondergewaardeerde fondsen of aandelen met een goed dividendrendement (bij) te kopen. Bovendien zal de aanscherping van de strategie het resultaat naar verwachting ten goede komen.
 
Shortposities in de AEX-index en een aantal shortposities in de bankensector boden vorig jaar weliswaar bescherming, maar deze brandverzekeringen konden het verlies op aandelenposities maar gedeeltelijk compenseren.

Veel beleggers vluchten ten tijde van turbulentie in bijvoorbeeld obligaties en spaarrekeningen. Deze twee beleggingsvormen worden safe geacht, maar kennen ook risicos. Zo kunnen landen failliet gaan waardoor obligaties waardeloos worden. Ook kunnen obligaties (fors) in waarde dalen, zoals we hebben kunnen constateren bij een aantal (Zuid-)Europese landen.

Geld stallen op een spaarrekening biedt een zeer laag rendement, vooropgesteld dat de desbetreffende bank niet omvalt. Het rendement kan dermate laag uitvallen, dat na aftrek van inflatie en belasting het vermogen jaarlijks minder wordt.

Faillissementen van banken zijn niet geheel ondenkbeeldig. Vorig jaar is het Belgische Dexia dermate zwaar in de problemen geraakt, dat deze bank (gedeeltelijk) werd genationaliseerd. Ook refereren wij aan de debacles bij Icesave, DSB en Fortis. Aandelen vallen in het geval van een faillissement van een financiële instelling buiten de boedel.

Daarbij is het uiteraard van belang om kwalitatief goede fondsen in portefeuille op te nemen. Het klakkeloos volgen van een index heeft dan ook niet onze voorkeur. De dramatische koersdalingen van bijvoorbeeld de Japanse Nikkei-index, de Portugese PSI, de Italiaanse MIB-index en de Griekse ASE-index spreken wat dat betreft boekdelen.

In 2011 verloor de Griekse Athens Stock Exchange Index al meer dan 50%. Beleggers die hierin hebben belegd, zullen een rendement van meer dan 100% moeten behalen om break even te draaien.

Beleggers die in dergelijke indices passief belegden, zagen hun vermogen verdampen en zullen onwaarschijnlijke rendementen moeten behalen om überhaupt weer op het aankoopniveau te komen. Zelfs al wordt er quitte gespeeld, dan zijn beleggers er per saldo veel bij in geschoten, gezien de belasting en inflatie die de koopkracht hebben aangetast. Bovendien hebben beleggers hun geld niet in kansrijke aandelen kunnen beleggen.

In plaats van een passieve benadering van de markt, prefereren wij een actievere benadering van de markt. Wij zijn voorstander van het systematisch beleggen op basis van op lange termijn bewezen strategieën, zoals de Top-, SuperMomentum-, Ratio- en de DividendPortefeuille.

AFM-regel opgeschort
In ons vorige fonds-update kondigden wij de vermeende verandering van de regelgeving ten aanzien van de vrijstellingsregeling voor toezicht op beleggingsinstellingen. De vrijstellingsgrens zou vrijwel per direct worden verhoogd van euro; 50.000 naar euro; 100.000. Eind december stond echter het volgende bericht in het Het Financieele Dagblad:

"Na zware druk op het ministerie van Financiën wordt het toezicht van de AFM op hedgefondsen en vastgoed-cvs voorlopig nog niet uitgebreid naar beleggingen van euro; 100.000. Financiën wilde deze aanbieders aanvankelijk per 1 januari 2012 onder versterkt toezicht stellen. Nu wordt dat volgens ingewijden pas in 2013....".

Concreet betekent dit derhalve, dat er op 1 januari 2012 voor de bestaande fondsbeleggers niets veranderde.
Wij zien het komende jaar met veel vertrouwen tegemoet en gaan weer hard aan de slag om de kansen in de markt te benutten.

Harm van Wijk
BeursBulletin.nl

 

Leden

De Wereld Volgens Tom

Een financiƫle ontdekkingstocht langs lessen die we kunnen leren uit de geschiedenis en richtingen die we ergens in de toekomst gaan inslaan.
Klik hier voor nadere informatie

Nu Online

We hebben 87 gasten online