De huidige ernstige crisis op de financiële markten kent niet alleen schaduwzijden.
We gaan nu met u proberen een positieve kant aan de huidige crisis te ontdekken.
MF: Ja. Doordat… De huidige ernstige crisis op de financiële markten kent niet alleen schaduwzijden.
We gaan nu met u proberen een positieve kant aan de huidige crisis te ontdekken.
MF: Ja. Doordat we elke dag maar weer in deze crisis worden ondergedompeld, om maar niet te zeggen worden overspoeld, kunnen we er op den duur geen afstand meer van nemen.
Maar herinnert u zich wel, nog maar een paar weken geleden, om precies te zijn in juni en juli: toen waren de consumenten in de gehele wereld (rijke en arme landen), de politici en de internationale instanties helemaal niet bang voor een financiële crisis. Toen ging het over de sterke stijging van de olie en grondstoffenprijzen.
De olie was niet ver verwijderd van een prijs van $ 150 en de overgrote meerderheid van de experts voorspelden een prijs van $ 200 dollar voorafgaande aan een prijs van $ 1000 dollar en de grondstoffen zouden onbetaalbaar worden. Dat zou weer leiden tot honger en opstanden in de meeste ontwikkelingslanden. Het goede nieuws is dat de crisis een ineenstorting van de grondstoffenprijzen teweeg heeft gebracht en dat is zeer gunstig.
Dan rijst direct de vraag. Waarom deze plotselinge prijsdaling, vooral wat betreft de olie?
MF: Hierop is er een economisch antwoord, maar dat is niet bevredigend. De economie in de wereld vertraagt, dus neemt de vraag naar grondstoffen sterk af, dus worden de prijzen lager.
Ik zei al, dit is geen bevredigend antwoord, want in de voorbije maand juni wisten we al dat de economie sterk vertraagde en ondanks dat stond de olie niet ver van $ 150. Nee, de werkelijke reden is dat het eigenlijk als een automatisme werkt. De stijging van de grondstoffenprijzen kwam door de speculatie.
De financiële crisis heeft het einde betekend van veel speculatieve fondsen, een ogenblikkelijke verdamping van de liquiditeiten en daarmee van die markten.
Betekent dit een ommekeer in de trend of simpelweg een onderbreking?
MF: Een olieprijs in de buurt van de $ 150 zullen we de komende jaren niet meer meemaken. Dat is de ommekeer in de trend.
Dat wil nog niet zeggen dat de olie of de grondstofprijzen niet 15 à 20% in prijs kunnen stijgen, maar het tijdperk van prijzen die de lucht inschieten is voorbij. Uiteindelijk heeft de crisis ook nog zijn voordelen.
