S&P future opent 3% lager

De nieuwsberichten vliegen ons dit weekend weer om de oren. Een kort overzicht.

Lehman

Zakenbank Lehman Brothers is op sterven na dood, maar nog niet begraven. Bank of America… De nieuwsberichten vliegen ons dit weekend weer om de oren. Een kort overzicht.

Lehman

Zakenbank Lehman Brothers is op sterven na dood, maar nog niet begraven. Bank of America gelooft het wel en draait de blik naar Merrill Lynch, aldus de Wall Street Journal. Een bod op Merrill zou uit kunnen komen op $ 25 tot $ 30, tegen de slotkoers vrijdag van $ 17,05. Een ongekende stoelendans en alles lijkt nu mogelijk. Verzekeraar AIG wil $ 10 to $ 20 miljard ophalen

S&P future 3% lager

De toonaangevende Amerikaase S&P futures openden om 0:00 uur op 1231, om direct door te vallen tot 1211. De bodem van juli lag op 1200 punten. Nu noteren we 1220 punten, een min van 3%. Als ik dit moet vertalen naar de AEX, denk ik -mits de zaken er morgenvroeg nog zo voor staan- aan een opening zo rond 390-391.

Olieoorlog

Olie vliegt nu ook op en neer in tussen de $ 99 en $ 100 per vat. We staan nu weer net onder de $ 100. Sterke steun ligt er op $ 98, waar eerdere toppen uitkwamen. Orkaan Ike is verleden tijd, raffinaderijen zijn voor even gesloten en dus stijgt de benzineprijs (output) en daalt de ruwe olieprijs (input).

Overigens verklaarde Nigeriaanse rebellen zojuist de olieoorlog. Slechte vooruitzichten dus voor Shell, dat erg afhankelijk is van de productie in Nigeria. Al verdient men er maar een paar dollar per vat. Misschien geeft dit de AEX-index morgen een extra zetje naar beneden.

Dollar

De euro is weer aan het rallyen tegen de USD, nu net boven de $ 1,43 maar was al hoog op $ 1,435. In dat licht is de daling van olie nu erg zwak. Aan de andere kant is er ook wel wat voor te zeggen dat olie zich nog relatief sterk bleef onder de dollarstijging. Goud is nog niet geopend, maar zal ook verder herstellen op deze dollar.

Petrobras

Petrobras viel vrijdag op met een stijging van de Amerikaanse ADR van 8,4%. Bevat Tupi tussen de 5 en 8 miljard vaten, met Iara komen er nog eens 3 tot 4 miljard vaten bij. Dat is al meer dan de totale reserves van Shell.

De rol van de Westerse oliemajors is tanende. Ze kunnen niet meer bij lucratieve reserves. Waar ze dat wel kunnen, en dachten dat ze een contract hadden, worden ze gewoon onteigend. De nationale oliebedrijven kunnen via Schlumberger en Halliburton techniek inhuren, zonder dat iemand in ruil een deel van de taart opeist.

Het enige wat de voormalige grootmachten straks nog resteert is de downstream infrastructuur. De macht is aan de Petrobrassen, Gazprommen en Aramco’s.

Meer van de auteur

Short Sotheby’s, Theolia valt

Nieuwe Dag maandag 15 september 2008