Nieuwe Dag maandag 8 september 2008

In Azië heerste een euforische stemming vanwege de onder curatele stelling van Fannie Mae en Freddie Mac. In Tokio stuwden de financials de Nikkei tussentijds bijna 4%.

Alle… In Azië heerste een euforische stemming vanwege de onder curatele stelling van Fannie Mae en Freddie Mac. In Tokio stuwden de financials de Nikkei tussentijds bijna 4%.

Alle ingrediënten waren aanwezig voor een stevig negatieve handelssessie op Wall Street. De markten openden inderdaad lager op tegenvallende werkloosheidscijfers, maar wisten zich verrassend te hervinden.

De financials, zo vaak oorzaak van een roodgekleurde handelssessie, trokken de markten uit het slop. Het wankelende Lehman Brothers voorop met een koerswinst van afgerond 7% op speculatie dat de zakenbank erin zou slagen assets tijdig van de hand te doen. Bank of America, Citigroup en JPMorgan Chase profiteerden mee met koerswinsten van meer dan 4%.

Daarnaast liet de invloedrijke investeerder Barton Biggs weten dat de markt zo ongeveer zijn bodem wel heeft gevonden.

Tot de verliezers behoorden vooral de oliefondsen zoala Exxon Mobil, ConocoPhilps en Chevron: de olieprijs bevindt zich inmiddels op een vijfmaands low. Winnaar van de dag was SanDisk, op overname door Samsung. Het fonds won meer dan 30%.

De Dow Jones eindigde 0,3% hoger en de S&P 500 klom ruim 0,4%. De Nasdaq bleef wat ahcter en leverde 0,1% in. 

logo_links01

Today’s Brokers : Beste internetbroker van Nederland 2008!

Today’s Brokers is uitgeroepen tot beste internetbroker volgens het onafhankelijke beleggersplatform Beursplaza.com. Today´s Brokers scoort het hoogst op tarieven, bereikbaarheid, orderuitvoering en klantvriendelijkheid. U betaalt bij ons € 2 voor opties en $ 3 voor Amerikaanse opties. open nu gratis een rekening

Kogel door de kerk

Het heeft even geduurd, maar inmiddels heeft de Amerikaanse overheid dan toch een ingrijpen bij de wankelende hypotheekbanken Fannie Mae en Freddie Mac afgekondigd.

Onder curatele

Beide hypotheekfinanciers, goed voor ruim 40% van alle uitstaande hypotheken in de VS, worden onder curatele gesteld door de Amerikaanse minister van financiën. De topmannen van zowel Fannie als Freddy worden op een zijspoor gezet middels een adviesfunctie.

Aandeelhouders en prefhouders het zaadje

Voor wie de afgelopen weken toch heeft besloten een gokje te wagen in aandelen: sinds zondag staat de aandeelhouder in zowel Fannie Mae als Freddie Mac geheel achteraan in de rij, op de voet gevolgd door de houders van preferente aandelen. Van die laatste categorie staat bij Fane en Freddie gezamenlijk circa $ 36 miljard uit, veelal bij professionele partijen als banken, verzekeraars en pensioenfondsen. Institutionele partijen die denken dat ze, aangezien de waarde van de preferente aandelen zwaar zal uithollen, hierdoor in de problemen komen, gelieve zich te melden bij de Fed.

Staat injecteert geld

De Amerikaanse overheid zal nieuwe preferente aandelen aankopen in zowel Fannie als Freddie, zoveel als nodig is om beide financieel overeind te houden. Die nog uit te geven preferente aandelen gelden als senior. Zowel de reguliere aandeelhouders als de houders van preferente aandelen zullen dan ook flink moeten bloeden, hoe veel is nog onduidelijk en dat wordt vermoedelijk ook pas over enkele jaren duidelijk. Wordt vervolgd.

Foreclosures op recordhoogte

Het aantal foreclosures in de VS bevindt zich op recordhoogte. Voor het eerst in dertig jaar tijd ligt dat aantal inmiddels ruim boven de 1%.

Achterstand groeit

De problemen op de Amerikaanse huizenmarkt verergeren.,zoveel maken de jongste cijfers over het aantal foreclosures wel duidelijk. Volgens cijfers van de Mortgage Bankers Association accelereerden het aantal foreclosures tot het hoogste tempo ever. Inmiddels ligt het aantal hypotheken met een achterstand in de betaling op 1,19%.

ARM’s

Zelfs de meest kredietwaardige Amerikanen die ooit hebben gekozen voor een hypotheek met variabele rente, adjustable-martgage rates (ARM), ondervinden grote moeite met het herafsluiten. Dat lukt niet, danwel tegen zeer hoge rentes. Bij de jongste foreclosures zat 23% in prime ARM’s en 36% in de categorie subprime ARM.

En dat is elf

Vrijdag viel bank nummer elf om in de VS: de Silver State Bank uit Nevada. Met een balanstotaal van $ 2 miljard en $ 1,7 miljard aan deposito’s een relatief kleine speler.

Bankrun niet nodig

De Silver State Bank filialen gaan maandag gewoon open en verder onder de naam Nevada State en National Bank of Arizona. Iedereen die deposito’s heeft uitstaan bij de Silver State Bank kan gerust zijn: die worden verzekerd door de FDIC, dus een bankrun is niet nodig.

Volgens de jongste cijfers van de FDIC staan inmiddels 117 banken te boek als “probleembanken” een sprong van maar liefst 30% ten opzichte van het eerste kwartaal.

Werkloosheid VS klimt

De jongste werkloosheidscijfers uit de VS vielen nogal tegen. Er gingen over augustus 84.000 banen verloren. En passant werden het aantal verloren gegane banen over juni en juli met 58.000 opwaarts bijgesteld.

Het werkloosheidspercentage bedraagt inmiddels 6,1%. Met dat percentage bevindt de werkloosheid in de VS zich op het hoogste niveau van de afgelopen vijf jaar. De daling van augustus is de achtste daling op rij. Het grootste banenverlies werd opgetekend bj de door een diep dal gaande auto-industrie.

Financieel nieuws:

Laatste nieuws:

* Origin wil voor $ 8 mld participeren in Origin LNG project (Bloomberg)

* ‘KDB moet nut bod op Lehman overwegen’ (Bloomberg)

* Produceren in VS steeds aantrekkelijker (FT)

* Adverteerders vallen alliantie Google-Yahoo aan (FT)

* Verdere verzwakking Britse pond verwacht (WSJE)

Het Financieele Dagblad en FD.nl (FD)

* Vastgoedaandelen Europa zijn uit de gratie

* Cijfers Freddie opgepoetst

* ‘Chinese centrale bank stapt in Unliever’

* Bod op RSDB mislukt door financiering

* Bartjens: Goedkoop kapsel

StockPicks Inveztor-universum

fondscode
fondsnaam
5-Sep
4-Sep

verschil

topstijgers
 
 
 
 

NIC.TO
Pure Nickel
0,13
0,12
8,33%

DPTR
Delta Petroleum
16,03
14,88
7,73%

ROA.V
Roadrunner
0,39
0,37
5,41%

XRC.V
Exeter Res
2,80
2,70
3,70%

SORL
SORL Auto
5,48
5,43
0,92%

topdalers
 
 
 
 

ER.TO
Eastmain Res
1,05
1,13
-7,08%

NOT.V
Noront Res
2,40
2,59
-7,34%

ATN.TO
Atna Res
0,60
0,65
-7,69%

VARY.ST
Varyag Res
29,50
32,00
-7,81%

XE.V
Xemplar
0,40
0,47
-14,89%

Agenda:

Bedrijfsnieuws binnenland:

Bedrijfsnieuws buitenland:

Great Wall Motor (China) halfjaarcijfers

Macronieuws:

08:00 DE omzetontwikkeling industrie juli

10:30 EU Sentix-index beleggersvertrouwen september

17:01 Japan Manpower-arbeidsmarktrapport 4e kwartaal

21:00 VS consumentenkrediet juli

(bron: FD.nl)

Markten:

 
5-Sep
5-Sep
t.o.v.
8-Sep
t.o.v.

 
7:00
17:35
7:00
7:00
17:35

AEX

397,17

389,22

-2,0%
 
 

AMX

571,48

558,83

-2,2%
 
 

AScX

524,56

516,71

-1,5%
 
 

DJ Stoxx 50
2.812
2.754
-2,1%
 
 

3-mnd EU

4,95

4,95

0,0%
 
 

10-jr Bund

4,14

4,13

-0,2%
 
 

Dow Jones
11.188
11.091
-0,9%
11.221
1,2%

Nasdaq
2.259
2.229
-1,3%
2.256
1,2%

S&P 500
1.237
1.224
-1,1%
1.242
1,5%

10-jr US
3,63

3,61

-0,6%
3,66
1,4%

euro/dollar
1,4324
1,4257
-0,5%
1,4233
-0,2%

olie (US)
107,83

106,06

-1,6%
106,49
0,4%

Goud
801,60

814,20

1,6%
806,40
-1,0%

Nikkei

12.222

12.212

-0,1%

 12.647

 3,6%

Meer van de auteur

Paniek in Moskou

Olie long, goud short