witwassen, 500 euro

Contant betalen boven 3000 euro (Tom Lassing)

In de strijd tegen van alles heeft het kabinet het besluit genomen om betalingen boven de 3.000 euro te verbieden.
Het is een maatregel tegen witwassen en helaas blijkt ze nodig.
Ik ben niet blij met deze maatregel, al kan ik me niet herinneren de laatste tien jaar een officiële betaling van meer dan 3.000 euro cash gedaan te hebben. Ik heb het in mijn leven wel eens gedaan, maar zelden. Het kopen van een bankstel met tafels en ooit een tweedehands auto die ik cash afrekende. Het zijn de enige twee gebeurtenissen die ik me nog kan herinneren.
Het verbod voelt niet goed, maar aan de andere kant is het blijkbaar een noodzakelijk kwaad omdat witwassen een groter probleem is.
Het gaat er vooral om dat bedrijven zulke bedragen niet meer mogen aannemen.
Het Nederlandse kabinet wil in Europa ook voorstellen om het 500 euro biljet uit roulatie te nemen. Het wordt eigenlijk alleen maar door criminelen gebruikt. Wanneer heeft u uw laatste 500 euro biljet gehad en zeg eens eerlijk… was het zuivere koffie?

Er is een staartje aan dit verhaal. In de Griekse crisis werd de 3.000 euro regeling er ook van kracht. Die regeling werd vervolgens opgevolgd door een verdere maatregel… Je spaartegoed van boven de 100.000 euro werd afgetopt. Alleen als je keiharde bewijzen had dat je dit had kunnen sparen had je kans je meerdere geld terug te krijgen. Niet veel mensen lukte dat, want hoe bewijs je dat je gespaard hebt? Zeg het maar. Je kan wel bewijzen dat je spullen gekocht hebt, maar hoe bewijs je dat je NIET gekocht hebt?
Heel de regeling kwam uit de koker van de toenmalige Nederlandse voorzitter van de Eurogroep.

Meer van de auteur

AkzoNobel nog te vroeg

Heineken: trend neutraal