De Aziatische beurzen gingen verder onderuit nadat Intel een winstwaarschuwing afgaf en commodities nog even geen steun leken te vinden. De Nikkei… De Aziatische beurzen gingen verder onderuit nadat Intel een winstwaarschuwing afgaf en commodities nog even geen steun leken te vinden. De Nikkei noteerde tussentijds ruim 4% lager.
Wall Street koos bij aanvang van de handel een duidelijke richting: zuidwaarts. Gaandeweg de handelssessie werden de verliezen uitgebouwd, om te sluiten op het laagste punt van de dag.
Eergisteren maakte elektronicaketen Circuit City Stores bekend zijn toevlucht te zoeken tot Chapter 11. Gisteren was het de beurt aan de grootste elektronicaketen in de VS, Best Buy: overigens geen dekking zoekend onder Chapter 11, wel een winstwaarschuwing afgevend. De elektronicaketen sprak van een wegvallende vraag van seismologische proporties. Dat hakte er stevig in. Analisten rekenden voor boekjaar 2008/2009 op een winst per aandeel totaan de winstwaarschuwing van ruim $ 3 per aandeel. Best Buy denkt niet meer te zullen verdienen dan $ 2,30 per aandeel. Beleggers zetten het fonds circa 10% lager.
Minister van financiën Paulson deed gisteren ook een duit in het berenzakje: de helft van het $ 700 miljard grote TARP programma, bestemd om slechte hypotheekleningen op te kopen, zal niet langer daarvoor worden ingezet. Paulson zal de helft van dat bedrag inzetten om de druk op het consumentenkrediet te verlichten. Wall Street reageerde hierop als een stier op een rode lap.
De winstwaarschuwing van Best Buy en het geschuif met gelden van Paulson triggerden een hernieuwde golf van verkopen. Vooral de techsector was uit de gratie. Aandelen als Microsoft (-4,3%), Yahoo (-9%), Dell (-7,3%) en JDS Uniphase (- 24%) gingen in de uitverkoop. Ook retailers als Amazon.com (- 10%) en Starbucks (- 6,6%) hadden het zwaar te verduren. Uitzondering vormde GM: too big to fail volgens de markt. Het vooruitzicht op overheidssteun deed het fonds 5,5% stijgen.
Olie werd nog eens ruim $ 3 per vat goedkoper, waardoor oliefondsen als Exxon Mobil (- 5%), Chevron (- 8,5%) en ATPG (- 12,8%) rake klappen kregen. Normaliter werkt een lagere olieprijs gunstig voor energiegevoelige sectoren als de vliegtuigmaatschappijen. Die gingen echter ook onderuit: in recessietijd wordt er nu eenmaal minder gereisd. UAL zakte met ruim 27%, AMR verloor 15,7% en Delta Airlines 16,6%.
De Dow Jones verloor uiteindelijk 4,7% en de S&P 500 5,2%. Ook de Nasdaq zakte diep weg en leverde eveneens 5,2% in.
Today’s Brokers : Beste internetbroker van Nederland 2008!
Today’s Brokers is onlangs door de Consumentenbond uitgeroepen tot de goedkoopste broker van Nederland.
Maar dat niet alleen! Beursplaza.com heeft ons uitgeroepen tot de beste broker van Nederland. Een gouden combinatie van prijs-kwaliteit waar u, de belegger, als grote winnaar uit de bus komt
Open nu gratis een rekening
Winstwaarschuwing Intel
Kort geleden blaakte chipfabrikant nog van het zelfvertrouwen en merkte het concern nagenoeg niets van een afkoelende economie. Gisteren volgde out of the blue een omzet- en winstwaarschuwing.
Vraag valt weg
De Intel wereld blijkt in korte tijd toch veranderd. Het concern waarschuwde gisteren dat de omzet ruwweg 10% lager dreigt uit te vallen over het vierde kwartaal door een ‘significant zwakkere vraag van de gehele productrange.’ Geen $ 10 miljard omzet over het vierde kwartaal, maar circa $ 9 miljard. Ook de marges staan onder druk: geen brutomarge van ongeveer 59%, maar een brutomarge van ongeveer 55%. Volgens Intel droogt de vraag naar zijn chips op omdat ‘klanten geen toegang hebben tot het verkrijgen van krediet.’
Going down
Vooruitlopend op het persbericht noteerde het aandeel, tot de handel werd stilgelegd, in lijn met de rest van de markt circa 3% lager. Nabeurs en na vrijgave van het persbericht werd het aandeel nog eens circa 8,5% lager gezet op $ 12,40. Een koersniveau dat voor het laatst viel waar te nemen in de late jaren negentig.
De waarschuwing va Intel staat niet op zich: ook branchegenoten National Semiconductor en Applied Materials kwamen met sombere geluiden naar buiten gisteren.
Bijzonder sombere outlook
Bloomberg ondervroeg een groep van negenenvijftig economen over de verwachtingen voor de Amerikaanse economie voor de komende tijd. Optimisten kunnen de erg sombere boodschap beter overslaan.
Superlatieven tekort
De ondervraagde economen kwamen superlatieven tekort om de huidige staat van de Amerikaanse economie te omschrijven. Quotes als ‘de grootste financiële crisis in zeventig jaar tijd’ en ‘de ergste dip in consumentenbestedingen ooit’ waren niet van de lucht. De heren economen rekenen erop dat de werkloosheid verder zal oplopen van het huidige percentage van 6,6% naar 7.7% eind volgend jaar.
De consument zal naar verwachting ook in 2009 minder besteden en de vicieuze cirkel van moeilijk te krijgen krediet, teruglopend consumentenvertrouwen, teruglopende consumentenbestedingen en stijgende werkloosheid zal lastig te doorbreken zijn. De kans op een recessie bedraagt volgens de economen inmiddels 100% (van: 90%).
Moody’s waarschuwt
Rating agency Moody’s dacht een maand geleden nog dat van de bedrijfsschulden met een hoger risico, circa 8% uiteindelijk zijn rente plus aflossingen niet zou kunnen voldoen. Gisteren toonde het bedrijf zich een stuk somberder in zijn verwachtingen.
Defaultpercentage op > 11%
Moody’s denkt nu, een maand later, dat het percentage bedrijfsleningen van mindere kwaliteit (speculative grade) waarop geen rente plus aflossingen op zal plaatsvinden de komende twaalf maanden op 11,4% zal komen te liggen in de VS en op 9,7% in Europa.
Overtreffende trap: volgens de grote baas van Fridson Investment Advisors (bron: Bloomberg) kan het defaultpercentage zelfs uitkomen op 18% de komende twaalf maanden. Een dergelijk hoog wanbetalingspercentage van het bedrijfsleven is zelfs tijdens de Grote Depressie van de jaren dertig niet voorgekomen.
Financieel nieuws:
Laatste nieuws:
* Groeivertraging Chinese industrie sterker dan verwacht (Bloomberg)
* Oprichter TPG voorziet L-vormige globale recessie (Bloomberg)
* Macro-economisch beleid essentieel voor stabiliteit volgens Trichet (FT)
* Hedge funds proberen meer kapitaal aan te trekken (FT)
* Verliezen financials naderen $ 1.000 mld (FT)
* Aandacht NYC officials verschuift zich richting swap brokers (WSJE)
Het Financieele Dagblad en FD.nl (FD)
* Britse pond in vrije val tegenover euro
* Imtech neemt Duits IT-bedrijf over
* Uitweg vete Boskalis en Smit
* ING wacht nieuwe afboeking
* Nederland kleine speler in nieuwe Global Dow-index
* Bartjens: Via ING
* Boven de markt: Water naar de zee
Agenda:
Bedrijfsnieuws binnenland:
07:30 SNS Reaal update 3e kwartaal
08:00 Heijmans update 2e halfjaar
08:00 Rood Testhouse update 2e halfjaar
08:00 Jetix Europe jaarcijfers 2007-2008
08:00 Grontmij derdekwartaalcijfers
08:30 RSDB update 3e kwartaal
12:00 Eriks Group derdekwartaalcijfers
Ctac derdekwartaalcijfers
Reed Elsevier update 2e halfjaar
Van der Moolen Holding derdekwartaalcijfers
Bedrijfsnieuws buitenland:
07:00 Credit Agricole (Fr.) derdekwartaalcijfers
08:00 Zurich Financial Services (Zwi.) derdekwartaalcijfers
08:00 Vivendi (Fr.) derdekwartaalcijfers
08:00 BT Group (VK) halfjaarcijfers
08:00 BW Offshore (Noo.) derdekwartaalcijfers
14:00 Kohl’s (VS) derdekwartaalcijfers
Siemens (Dui.) jaarcijfers 2007-2008 (vlp.)
Wal-Mart Stores (VS) derdekwartaalcijfers
GdF Suez (Fr.) derdekwartaalcijfers
Repsol YPF (Sp.) derdekwartaalcijfers
Natixis (Fr.) derdekwartaalcijfers
IKB Deutsche Industriebank (Dui.) halfjaarcijfers
SABMiller (ZA) halfjaarcijfers
Macronieuws:
03:00 China industriële productie okt
08:00 DE economische groei (bbp) 3e kwartaal
08:45 FR inflatie (cpi) okt
09:30 NL vacatures 3e kwartaal
09:30 NL handelsbalans sept
10:00 ECB maandrapport nov
11:00 Oeso pc preview bijstelling Economic Outlook VS, Japan en Eurozone
14:30 VS wekelijkse werkloosheidsaanvragen
VS bijeenkomst ministers financiën en andere economen G20-landen
(bron: FD.nl)
Markten:
12-Nov
12-Nov
t.o.v.
13-Nov
t.o.v.
7:00
17:35
7:00
7:00
17:35
AEX
257,13
249,25
-3,1%
AMX
374,18
359,13
-4,0%
AScX
357,91
348,08
-2,7%
DJ Stoxx 50
2.209
2.140
-3,1%
3-mnd EU
4,47
4,47
0,0%
10-jr Bund
3,69
3,71
0,5%
Dow Jones
8.694
8.444
-2,9%
8.283
-1,9%
Nasdaq
1.581
1.545
-2,3%
1.499
-3,0%
S&P 500
899
873
-2,9%
852
-2,4%
10-jr US
3,74
3,68
-1,6%
3,65
-0,8%
euro/dollar
1,2518
1,2540
0,2%
1,2494
-0,4%
olie (US)
58,77
57,17
-2,7%
55,90
-2,2%
Goud
732,10
716,00
-2,2%
711,70
-0,6%
Nikkei
8.647
8.696
0,6%
8.339
-4,1%
Deposito-Sparen? Vergelijk de hoogste rente en beste looptijd op Evestor.nl.
Disclaimer: niet van toepassing.
