AEX sluit 0,7 procent hoger

AEX sluit 0,7 procent hogerDe Amsterdamse beurs is maandag met winst gesloten door een combinatie van opluchting omtrent de situatie rondom Dubai en een redelijk gunstige stemming op de aandelenmarkten in New York op vrijdag en… AEX sluit 0,7 procent hogerDe Amsterdamse beurs is maandag met winst gesloten door een combinatie van opluchting omtrent de situatie rondom Dubai en een redelijk gunstige stemming op de aandelenmarkten in New York op vrijdag en maandag.
De AEX-index sloot maandag 0,7% hoger op 322,51 punten, de Midkap won 0,9% op 502,21 punten en de Smallcap eindigde vlak op 441,22 punten. De AEX kende maandag een hoogste notering op 323,99 punten.
Wall Street noteerde op het slot van de aandelenhandel in Amsterdam licht hoger, waarbij de Dow Jones Industrial Average 0,2% hoger noteerde.
Vermogensbeheerder Maurice Eeken van TE-Effecten schrijft de deels wegebbende winst van de AEX toe aan de afnemende euforie rondom Dubai: "Aanvankelijk leek de perceptie te domineren dat de problemen in Dubai over waren nu Abu Dhabi $10 miljard bijlegt, maar de kou is daarmee nog niet helemaal uit de lucht en dat besef daalde maandagmiddag kennelijk een beetje in", aldus Eeken, die overigens terugkijkt op een dag zonder al te veel opwinding.
Hij merkt op dat de terugbetaling door Citigroup van $20 miljard aan staatssteun aan de Amerikaanse overheid via een emissie van schuldpapier en aandelen "in feite bizar is. Het bedrijf sluit een overeenkomst, maar moet het genoemde geldbedrag nog wel eerst even ophalen bij aandeelhouders. Dat is redelijk ongekend", aldus Eeken.
Overnamenieuws betrof maandag Exxon Mobil dat $41 miljard in aandelen over heeft voor XTO Energy. Eeken stelt vast dat, los van de actuele markt, het voor de middellangetermijnbeleggers in elk geval goed is om te weten dat veel grote beleggers nog nooit zo dominant long hebben gezeten als nu het geval is. "Dat kan een teken zijn voor de volgens deze beleggers te verwachten richting van de aandelenmarkten", aldus Eeken.
Hij verwacht dat de AEX dinsdag, afhankelijk van de beweging op Wall Street maandag, de meeste kans maakt om hoger te openen. Van de 25 fondsen in de AEX sloten er 6 lager, waarbij geen enkel fonds meer dan 0,8% verloor. Zeven fondsen sloten er met een winst van 2% of meer met dagwinnaar Randstad aan kop die een aanbeveling kreeg. Randstad dikte 4,6% aan.
De omzetten waren laag, en redelijk tot hoog bij een klein groepje aandelen als ING, Wessanen en Mediq. De macro-economische agenda bevat voor de VS dinsdag de index voor de producentenprijzen over november. Een prognose voor deze index ligt op een stijging met 1% en zonder volatiele effecten op een plus van 0,2%. De vorige index steeg met 0,3% en betrof oktober. Zonder de effecten van voedsel en energieprijzen, die als volatiel te boek staan, zakte de index over die maand met 0,6%. Deze inflatiecomponent komt om 14.30 uur naar buiten.
Ook om 14.30 uur wordt de productieindex van New York over december bekendgemaakt. Deze lag een maand eerder op 23,51. Ook hier is nog geen prognose beschikbaar. Om 14.15 uur is de industriële productie van de VS aan de beurt. Deze betreft november en komt naar verwachting uit op een stijging met 0,5%. In oktober steeg de productie met 0,1%. De capaciteitsbenutting komt naar verwachting uit op 71,1% tegen 70,7% een maand eerder.
Om 19.00 uur wordt over december de vertrouwensindex van de Amerikaanse huizenbouwers, zoals gemeten door de National Association of Home Builders (NAHB). Hiervoor is, althans vooralsnog, geen prognose beschikbaar. Het novembercijfer lag op 17 en kwam op maandbasis onveranderd uit.
Verder komt er nog een drietal wekelijks terugkerende consumentenindices naar buiten: Om 13.45 uur komt de International Council of Shopping Centers (ICSC) like-for-like winkelverkopen tot en met 12 december naar buiten met daarin de week- en jaarvergelijkingsbasis. Hierin zijn geen restaurantbezoek en voertuigenverkopen meegenomen.
Om 14.55 uur volgen de Redbook-omzetindex, een andere retail-indicator. Ook deze loopt tot en met 12 december en geeft een vergelijking op maandbasis en de veranderingen over 12 maanden en 52 weken.
Om 23.00 uur wordt de wekelijkse consumentenvertrouwensindex van ABC gepubliceerd. Deze loopt tot en met 13 december, waar eventueel woensdag pas op kan worden gereageerd. Staatsobligaties sloten maandag hoger. De euro noteerde maandag rond 18.00 uur $1,4641 tegen $1,4676 maandag rond 08.30 uur.

Meer van de auteur

AEX schudt problemen weer van zich af

Dow op recordniveau 2009