AEX doet stap voorwaarts

De AEX-index knalde donderdag bij opening fors hoger, maar eindigde rond het laagste punt van de dag. De winst bleef steken op een plus van 1,4% op 327,03 punten. Het vorige week gevormde omkeerpatroon… De AEX-index knalde donderdag bij opening fors hoger, maar eindigde rond het laagste punt van de dag. De winst bleef steken op een plus van 1,4% op 327,03 punten. Het vorige week gevormde omkeerpatroon zijnde een ‘island reversalÂ’, is nog steeds intact. Zolang het koershiaat tussen 306 en 308 punten open staat, blijven de stieren aan zet. Bovendien beweegt de Amsterdamse hoofdgraadmeter nog steeds boven de belangrijke steunzone tussen 296 en 308 punten. Hoewel de dalende weerstandslijn vanaf de top in april is doorbroken, klaart de lucht pas op boven 340 punten, zijnde de top van 13 mei. Zolang de AEX rond het (dalende) 200-daags voortschrijdende gemiddelde blijft hangen, blijft het oppassen geblazen.
Ahold rapporteerde gisteren over het eerste kwartaal een nettowinst van € 274 miljoen versus een winst € 188 miljoen over dezelfde periode een jaar eerder. ArcelorMittal verwacht op de korte termijn geen productieverlagingen, aldus de Lakshmi Mittal. Eind 2008 zette ’s werelds grootste staalgigant een reeks productieverlagingen in vanwege de sterke afname van de vraag naar staal. Daardoor halveerde de wereldwijde productie van het ArcelorMittal. In april liet ‘Mister’ ArcelorMittal evenwel weten dat de vraag op alle belangrijke markten van de staalproducent aan het aantrekken is. In mei stelde de topman bovendien hoopvol dat het productiepeil in de ontwikkelde landen binnen drie jaar op het niveau zal komen van voor de crisis.
De stijging van de Amerikaanse arbeidsproductiviteit over het eerste kwartaal werd neerwaarts bijgesteld tot +2,8% op jaarbasis, waar analisten waren uitgegaan van een herziening naar +3,4%. De fabrieksorders in de VS namen in april met 1,2% toe versus een opwaarts herziene stijging van 1,7% in maart. De orders voor duurzame goederen werden in april eveneens neerwaarts herzien van 2,9% naar 2,8%. Volgens cijfers van het ADP is de werkgelegenheid vorige maand in het Amerikaanse bedrijfsleven toegenomen met 55.000 vergeleken met een maand eerder. De cijfers van Amerika’s (grootste) loonstrookverwerker ADP loopt vooruit op de officiële cijfers over de Amerikaanse banenmarkt die vandaag naar buiten komen.
Het herstel dat de AEX-index sinds begin juni laat zien, is krachtig. Gisteren doorbrak de AEX in één klap de dalende weerstandslijn vanaf de top in april middels een opwaarts koershiaat. Daarmee is de kou echter nog lang niet uit de lucht. Het proces van lagere toppen en dito bodems is immers nog steeds niet afgerond. De meest recente top werd in mei rond een niveau van 340 punten geplaatst. Het ‘island reversal’ dat vorige week werd gevormd, bleek opnieuw zijn waarde als betrouwbaar omkeerpatroon te bewijzen. Zolang het koershiaat tussen circa 306 punten en 308 punten intact is, kan de blik omhoog worden gericht.
De vraag is echter wel of de AEX in staat is om de stijging vanaf 301,48 punten door te zetten tot boven de 340-puntengrens. De huidige opleving vindt immers plaats binnen de dalende trend die eind april werd ingezet. Bovendien zien we in 2010 hogere toppen en lagere bodems ontstaan, hetgeen duidt op toenemende onzekerheid aan het einde van de stijgende trend, die in maart 2009 werd ingezet. Zolang de AEX rond het (dalende) 200-daags voortschrijdende gemiddelde blijft hangen, blijft het oppassen geblazen. Sinds september 2009 is de AEX per saldo niets opgeschoten en sinds het begin van dit jaar staat de AEX zelfs lager. Ondanks de per saldo gedaalde markt, hebben wij en onze klanten de afgelopen weken desalniettemin leuke winsten binnengehaald. De posities zijn inmiddels gereduceerd, waarbij BeursBulletin nog een aantal winstgevende (long- en short)posities in portefeuille heeft in afwachting van een nieuwe trend.

Met vriendelijke groet,
 
www.beursbulletin.nl
www.beleggen.com
 
Harm van Wijk
 
De auteur heeft posities in Ahold en ArcelorMittal.
De auteur schrijft in dit weblog op persoonlijke titel. Zijn handelssignalen kunnen op elk moment veranderen. De informatie in dit weblog is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
 
Wilt u dit dagcommentaar per e-mail ontvangen? Klik dan op bovenstaande link.
AEX Verwachting

Meer van de auteur

AEX worstelt met Europese schuldenberg

AEX worstelt met weerstandszone