De Amsterdamse beurs wist vrijdag niet meer boven de 400-puntengrens uit te breken, ondanks een sterk slotakkoord. De AEX sloot 0,2% lager op 395,77 punten. Een winstwaarschuwing van Münchener Rückversicherungen… De Amsterdamse beurs wist vrijdag niet meer boven de 400-puntengrens uit te breken, ondanks een sterk slotakkoord. De AEX sloot 0,2% lager op 395,77 punten. Een winstwaarschuwing van Münchener Rückversicherungen en een somber Wall Street waren debet aan de aanvankelijke slechte stemming. De scherpe correctie van de voorgaande dagen geeft aan dat bij beleggers de moed weer behoorlijk in de schoenen is gezonken. Het is nu van essentieel belang dat de index niet onder de low van 374 punten duikt. In dat geval kon het wel eens minder goed aflopen en moet zelfs een crash niet worden uitgesloten. Vooralsnog kunnen we ons nog vastklampen aan een scenario van een mogelijk hogere bodem ten opzichte van het dieptepunt eerder deze maand.
The National Australia Bank, Australië’s grootste bank schrijft 90% af op haar collateralized schuldbewijzen (CDOs). Dit zou kunnen leiden tot een domino-effect in de financiële wereld. In Amerika zijn dit weekend opnieuw twee banken onderuit gegaan waardoor de teller volgens The Wall Street Journal op zeven komt. Het betreft First National Bank of Nevada en Firts Heritage Bank of Newport Beach. Een winstwaarschuwing vrijdag van de Duitse herverzekeraar Munich kwam het negatieve sentiment uiteraard niet ten goede. Münich Re heeft fors moeten afschrijven op de aandelenportefeuille, waardoor de winst in het tweede kwartaal veel lager zal uitkomen dan vorig jaar. Het was niet onlogisch dat binnen de AEX-index vooral de banken en verzekeraars opnieuw zwaar onder druk lagen. TNT, dat donderdag fors onderuit ging, herstelde vrijdag fors. Het post- en logistiekbedrijf kreeg forse klappen na berichten dat de overnamegesprekken tussen TNT en FedEx waren afgebroken.
Deze week is de agenda weer goed gevuld. Dinsdag zullen onder andere Akzo Nobel en DSM cijfers publiceren. Woensdag cijferen Wolters Kluwer en ArcelorMittal en donderdag komt zwaargewicht Royal Dutch Shell met de tweedekwartaalcijfers. Deze cijferregen zal ongetwijfeld zijn weerslag hebben op het sentiment op Beursplein 5.
De Britse economie liet in het tweede kwartaal van dit jaar de zwakste groei zien in ruim drie jaar. Vergeleken met een kwartaal eerder bedroeg de groei 0,2% (+1,6% op jaarbasis). Het aantal orders voor duurzame goederen is in de Verenigde Staten in juni onverwacht gestegen met 0,8%. Er werd gerekend op een daling met 0,5%. Het consumentenvertrouwen steeg in juli tegen de verwachting in naar 61,2 punten. De verkopen van nieuwe huizen daalden daarentegen 0,6%. Eerder bleek dat het aantal gedwongen huizenverkopen in de VS afgelopen kwartaal met 14% was gestegen.
De AEX doorbrak onlangs de korte termijn dalende trend vanaf eind mei. Het herstel was slechts een kort leven beschoren: de AEX zakte opnieuw door de 400-puntengrens. In het grotere plaatje (op weekbasis) zien we een terugtest van de afgeronde hoofdschouderformatie. Vanuit dit betrouwbare omkeerpatroon laat zich een koersdoel rond 300 punten berekenen. De AEX zal derhalve de komende weken zich van zeer goede wil moeten tonen om een vergelijkbaar herstel te laten zien als sinds maart.
Mocht dit positieve scenario zich voltrekken, waarbij de index 50% herstelt (een tweede Fibonacci-retracement level) vanaf de top in mei tot de bodem, dan komen we in de buurt van circa 430 punten. Mocht de index tot boven dit niveau weten de stijgen, dan kunnen we weer wat enthousiaster worden over de middellange termijn. Mocht dat allemaal niet lukken, dan zijn de rapen gaar. Veel hangt dan ook af hoe ver de index nu terug valt en of deze erin slaagt de neklijn toch te doorbreken. Het gevaar voor een crash is echter nog niet geweken. Eerst zal de index weer een bodem moeten vinden en het liefst een hogere ten opzichte van die in juli rond 374 punten. De kans op een daling voor de komende week is zeker aanwezig zodat wij onze posities blijven beschermen.
Met vriendelijke groet,
www.beursbulletin.nl
www.beleggen.com
Harm van Wijk

