AEX rekent af met top van november

Vrijdag ging de AEX-index met vertrouwen het weekeinde in op een stand van 350,21 punten. Vorige week rekende de index af met de top van november, waarna de AEX verder omhoog wandelde. Sinds 1 december… Vrijdag ging de AEX-index met vertrouwen het weekeinde in op een stand van 350,21 punten. Vorige week rekende de index af met de top van november, waarna de AEX verder omhoog wandelde. Sinds 1 december zit de AEX in een fraaie ‘uptrendÂ’ en is daarmee opnieuw in de aanval gegaan op de top van dit jaar rond 358 punten. Zolang de stijgende trend sinds eind mei intact is, kan de blik opwaarts blijven gericht. Wel is het zaak voor de AEX dat meerdere fondsen de weg omhoog vinden.
De export- en importcijfers in China bereikten in november nieuwe recordniveaus. De export nam op jaarbasis met 35% toe tot $ 153,3 miljard, terwijl de import met circa 38% toenam tot $ 130 miljard. Het handelsoverschot bedroeg circa $ 23 miljard versus $ 27 miljard in oktober. De druk op de Chinese autoriteiten om de rente te verhogen, neemt hiermee toe. De kunstmatig lage waarde van de Chinese yuan ten opzichte van de dollar is al tijden een doorn in het oog van Amerika. Met een renteverhoging, zou de waarde van de yuan toenemen.
Volgens het Internationaal Energie Agentschap (IEA) stijgt de vraag naar olie de komende vijf jaar sterker dan eerder voorspeld. Op korte termijn drijven de koude winter en een sterker dan verwachte groei van de wereldeconomie de vraag op. Het IEA verhoogde de verwachte vraag naar olie voor dit jaar naar 87,4 miljoen vaten per dag, 130.000 vaten per dag meer dan in eerder geraamd. Voor volgend jaar verwacht het Agentschap een stijging van de vraag met 1,3 miljoen vaten per dag.
Het handelstekort van de Verenigde Staten is in oktober gedaald tot $ 38,71 miljard versus een herziene $ 44,6 miljard in de voorgaande maand. De Amerikaanse export nam in oktober toe met 3,2%, terwijl de import met 0,5% daalde. De importprijzen stegen in november met 1,3% op maandbasis, terwijl de exportprijzen vorige maand eveneens stegen: +1,5%. Het Amerikaanse consumentenvertrouwen is naar het hoogste niveau gestegen sinds juni. Het voorlopige indexcijfer gemeten door de Universiteit van Michigan, steeg naar 74,2 versus 71,6 in november. De index voor de economische verwachtingen nam toe tot 66,8 ten opzichte van 64,8 in november.
De AEX ligt nog steeds op koers voor een eindejaarsrally, waarbij de top van november inmiddels is gepasseerd. Zolang de stijgende steunlijn van de afgelopen maanden intact is, hebben de stieren de beste kaarten in handen. De vraag is of de AEX voldoende kracht heeft om de top van dit jaar rond 358 punten te overschrijden. De Duitse DAX en de Europese Next 150-index alsmede diverse Amerikaanse indices hebben al overtuigend het jaarrecord aangescherpt.
Binnen de AEX-index wist zwaargewicht Royal Dutch Shell het recordniveau voor dit jaar aan te scherpen. Wel is het noodzakelijk dat andere fondsen dit voorbeeld volgen en dat de stijging dus breder wordt gedragen dan nu het geval is. Kortom, de AEX bewandeld het goede ‘eindejaarsrally-pad’, maar dient wel aan kracht en breedte te winnen.
Met vriendelijke groet,
www.beursbulletin.nl
www.beleggen.com

Harm van Wijk

De auteur heeft posities in de AEX en Royal Dutch Shell.
De auteur schrijft in dit weblog op persoonlijke titel. Zijn handelssignalen kunnen op elk moment veranderen. De informatie in dit weblog is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen.
 
Wilt u dit dagcommentaar per e-mail ontvangen? Klik dan op bovenstaande link.
AEX Verwachting

Meer van de auteur

Nasdaq scherpt recordniveau aan

S&P500 scherpt recordniveau aan