AEX scheert langs rand van afgrond

De financials veroorzaakten in de afgelopen dagen weer grote paniek. Aegon en ING stonden onder zware verkoopdruk, mede vanwege nationalisatieangst. Het bericht dat credit rating-bureau Standard &… De financials veroorzaakten in de afgelopen dagen weer grote paniek. Aegon en ING stonden onder zware verkoopdruk, mede vanwege nationalisatieangst. Het bericht dat credit rating-bureau Standard & Poor’s grote Europese verzekeraars onder de loep gaat nemen, gooide extra olie op het vuur. ING daalde fors na dramatische jaarcijfers. Bovendien waren beleggers er niet van gecharmeerd dat de bankverzekeraar het dividend passeerde. Tevens rezen sterke twijfels of ING wel rente zou gaan betalen op perpetuele obligatieleningen. In het weekend liet het bestuur weten de rente over vier perpetuals te zullen uitkeren. Beleggers zijn er echter niet gerust op en vrezen dat ING hetzelfde lot als Fortis is beschoren.
In tegenstelling tot aandelenbeleggers, zijn schuldeisers van ING nergens bang voor. Dit blijkt uit de koersontwikkeling van bijvoorbeeld de ‘senior 2017-obligatie’ van ING. Sinds juni vorig jaar steeg de koers van € 95 naar circa € 98. De aandelen deden het sinds juni 2008 aanzienlijk slechter: circa -80%. Bij een faillissement of een nationalisatie zijn beleggers altijd de klos. Obligatiehouders staan bij een faillissement eveneens achteraan in de rij, maar hebben bij een (gedeeltelijke) nationalisatie kans dat zij hun geld terugkrijgen.
De AEX-index bereikte recent een low van 218,01 punten, net boven het dieptepunt van 2003, ad 217,80 punten. De AEX herstelde donderdag enigszins, maar het gevaar is nog lang niet geweken. Op de jaargrafiek is te zien dat het niveau rond 218 punten van groot belang is. De index zal vanaf hier moeten opveren, want zodra deze grens bezwijkt, zijn de rapen gaar. De AEX kan in dat geval wegzakken naar een niveau dat we bijna niet uit durven te spreken.
AEX Verwachting

Meer van de auteur

Dow passeert dieptepunt 2002

CAC40 richting dieptepunt 2003