De Griekse staatsschulden beheersen het nieuws en hiermee direct de beurs. Na een eerste felle daling naar 311,53 punten zien we de laatste sessies een beurs die tussen hoop en vrees beweegt. Gisteren… De Griekse staatsschulden beheersen het nieuws en hiermee direct de beurs. Na een eerste felle daling naar 311,53 punten zien we de laatste sessies een beurs die tussen hoop en vrees beweegt. Gisteren werd alle schroom afgeworpen en steeg de beurs richting de weerstand rond 323/324 punten.
Ik hoor en lees direct alweer veel positieve commentaren en de blik wordt hier en daar alweer omhoog gericht. Dat klopt echter niet direct met het voorkeursscenario.
Voorkeursscenario
De beweging vanaf 195 punten verloopt/verliep via een groot ABC-patroon en dit betekent dat de index niet impulsief omhoog is gegaan (geplaatste langere termijn bodem) maar correctief (tussentijdse bodem). De A en B van dit patroon zijn inmiddels geplaatst en de C-golf kan inmiddels ook geplaatst zijn op 345,56 punten (zie de grafiek).
We kregen vervolgens een eerste negatief signaal vanwege de doorbraak van 335 punten (overlapping van golven) en een tweede negatief signaal vanwege de doorbraak van 323 punten. De ultieme bevestiging dat de index op weg is naar 195 punten en lager is er echter (nog) niet: hiervoor zou de index onder 296,50 punten moeten sluiten in het grotere plaatje. In dat geval krijgen we een serieuze overlapping voor de lange termijn.
Samenvattend
• Tussentijdse bodem is geplaatst op 194,99 punten.
• Golf A en B zijn geplaatst.
• Golf C kan geplaatst zijn op 345,56 punten. Onder 296,50 punten (slotbasis) krijgen we een bevestiging van een negatief lange termijn scenario.
Ik voel vanwege de twee eerste negatieve signalen (doorbraak 335 en 323 punten) momenteel heel veel voor een geplaatste top op 345,56 punten. De eerste grote dalingsgolf is toen begonnen en momenteel lijkt de index via golf 3 op weg naar 300/303 punten. De stijging van deze week is naar mijn mening slechts een wat uitgebreidere correctie in deze subgolf en ik verwacht in de komende weken een verdere daling. De stop-loss voor ‘short’ posities blijft onverminderd op 345,56 punten. Een schot voor de boeg voor een positiever scenario zou nu een doorbraak van 337 punten zijn. Dit heeft echter op dit moment zeker niet mijn voorkeur.
Conclusie
De AEX heeft in 2009 koersoverlappingen laten zien, welke niet meer behoren bij een impulsieve stijging vanuit de EW-theorie. Ik acht de kans dan ook zeer groot dat we in het eerste kwartaal van 2010 de definitieve top van het ABC-patroon hebben gezien: de C-golf kan haar top geplaatst hebben op 345,56 punten en inmiddels zijn we dan begonnen aan de eerste fase van de daling die de index uiteindelijk onder 195 punten zou kunnen brengen.
De ultieme trigger voor een trendwijziging van de markt ligt daarbij nog altijd op een stand van 296,50 punten. Hieronder is de daling richting 195 punten, en mogelijk lager, met grote waarschijnlijkheid begonnen voor de komende maanden/jaren.
Leon van Dam
Optiespecialist
Link: http://www.optiespecialist.com/
Voor de grafiek verwijzen we u naar het weekblad.
