Wat de toeslagen affaire ons heeft getoond (Lodewijk Hof)

De toeslagen affaire is schokkend. Het is het bewijs wat er gebeurd als de overheid iets heeft besloten. Onterecht mensen als fraudeur aanmerken, ontlastend bewijsmateriaal achterhouden. Allemaal geen probleem. Tot aan de zelfmoord van mensen toe. De gevolgen van de belastingdienst en alle onderdelen van de overheid die samenspannen.

Voor mij is het geen nieuw nieuws. De overheid is niet zo betrouwbaar als ze zichzelf doet voorkomen. Als je tegen de overheid in gaat, krijg je alle overheid divisies om te verslaan. De overheid heeft diepere zakken. Daarom doet vrijwel niemand het. Helaas is de toeslagen affaire niet in een op zichzelf staand iets. Men weet dat ze fout zitten, geven niet toe en gaan er met gestrekt been in. Dat is de overheid.

In een nieuwsbrief die ik lees stond een mooie quote: “Samen krijgen we de overheid onder controle” en dat is iets waar ik voor ga. Lijkt me perfect om te doen. Hier gaat een gedragscode niets aan doen. Ik zie het ook niet gebeuren dat ambtenaren hoofdelijk verantwoordelijk gehouden gaan worden. Dat zou wel een hele grote stap zijn en een heel zinnige stap, maar ik zie het niet gebeuren.

Nou maakt macht corrupt. Daarom moet een parlement de regering controleren. Iets wat heel weinig parlementariërs doen. Hoogste tijd voor verandering. Maar dat is niet zo makkelijk. Het is vrij moeilijk om als nieuwe politieke partij een zetel te veroveren. Dan praat ik niet over de campagne. Dan praat ik over bureaucratische issues. Barrières die de overheid heeft opgelegd, niet de kiezer.

Een van deze barrières zijn de zogenaamde ondersteuning verklaringen. Nederland is opgedeeld in kies districten. Per district moeten 30 mensen zeggen dat ze het goed vinden dat een nieuwe politieke partij deel neemt aan de verkiezingen. Die verklaringen zijn openbaar. Maar noodzakelijk voor iedere partij die niet in het parlement zit en deel wilt nemen. Beschermen van de macht noemen we dit.

Nou wil ik u iets vragen. Denkt u dat het tijd wordt om, naast CDA Kamerlid Pieter Omtzigt, meer mensen met integriteit in de Tweede Kamer te krijgen? Dat we ondernemers en beleggers verder helpen. Door meer mogelijkheden om gelukkig te zijn te krijgen?

Mag ik u daarom vragen, net als ik en veel mensen om mij heen, ook een ondersteuningsverklaring voor de Libertaire Partij te geven? U hoeft het niet eens te zijn. Het is een bureaucratische stap om de macht te behouden waar die is. Dat moet doorbroken worden. Dat is iets wat de toeslagen affaire heeft aangetoond.

Meer van de auteur

Presidentsverkiezingen 2024

Waarom je deze niet mag missen (Jack Hoogland)